Šokiai su kūdikiais nešynėse ir interviu su jų instruktore Rūta Lelyte Ambrozaitiene: „Kuomet du tampa vienu“

Šokiai su kūdikiais nešynėse ir interviu su jų instruktore Rūta Lelyte Ambrozaitiene: „Kuomet du tampa vienu“

Vieną penktadienio rytą mudvi su trijų mėnesių amžiaus Liucija susipakavome į nešioklę ir nužygiavome pašokti. Visai netoli mūsų namų, Kaune, jaukiuose Uniqum kūrybos namuose, vyko Pasaulinės šokių su kūdikiais nešynėse dienos minėjimas ir pamoka susidomėjusiems.

  

Užsiėmimus veda šilta ir charizmatiška mama, profesionali šokėja, Rūta Lelytė Ambrozaitienė. Manau, šios moters asmenybė ir užsidegimas labai svarbūs bendrai rato emocijai. Juk šokis nėra toks įprastas kasdienybėje, kitaip tariant, dauguma mūsų, atsipalaiduojame ir pilna koja šokame tik tuomet, kai niekas nemato. O čia susirenka šviežios mamos, su mažais kūdikiais, kurių poreikius, pripažinkime, ne visuomet lengva suprasti ir patenkinti. Man įspūdį paliko puikūs Rūtos darbo su grupe įgūdžiai. Susitikimo pradžioje jos atliktas įvedimas bei paskatinimas susipažinti, prisistatyti, išsklaidė jaustą pradinę įtampą. Buvo smagu matyti rimstančią kitų mamų kūno kalbą, platėjančias šypsenas ir būrį įvairaus amžiaus kūdikių (nuo 2 mėn. iki 1,5 metų), išraiškingomis grimasomis ir juokingomis šukuosenomis.

Kitas svarbus žingsnis buvo atsakingas instruktažas. Vedančioji trumpai informavo apie tai, kas yra saugus nešiojimas ir kas būdinga ergonomiškoms nešynėms. Tuomet priėjo prie kiekvienos užsiėmimo dalyvės ir padėjo sureguliuoti nešioklę taip, kad vaikelis galėtų kuo patogiau įsitaisyti, o mamos stuburui tektų mažesnis krūvis. Manau, toks asmeninis priėjimas ir pakonsultavimas labai naudingas visoms pradedančioms nešiotojoms. Neturinčios ergonomiškos nešyklės turėjo galimybę jas pasimatuoti ir išbandyti. Ir mane, turinčią mylimą Ergobaby Organic, domino diiiidelis Rūtos atsivežtas ergonomiškų nešioklių maišas.

O tuomet pradėjome šokti. Liucija, kaip visuomet, užmigo vos užsisegus nešynę. Mačiau besidairančių, snaudžiančių ar besijuokiančių vaikų. Pagalvojau, kad ir mano dvimetei Elžbietai būtų smagu sukiotis šalia ar kartu padūkti, šokdinant nešynėje. Šokome pagal įvairiausių stilių muziką (kuri buvo leidžiama ne per garsiai vaikų jautrioms ausims), žingsneliai nebuvo sudėtingi, judėjome ratu. Pagalvojau, kad šiame pasaulyje, kur dažnai mamos jaučiasi vienos, labai prasminga pabūti „gentyje“. Žiūrėti ne į savo atvaizdą veidrodyje, o būti būryje, tarp tėvų su savo vaikais.

Man ši veikla pasirodė švelni ir jauki. Šokis su vaiku nešynėje yra ne tik smagus užsiėmimas, bet gali padėti kurti ryšį, abipusį prieraišumą, gydyti. Tai tiek emocine, tiek fizine prasme sveika mamai, o kūdikiui augant yra ir puiki muzikinio lavinimo priemonė. Visi nuo gimimo mokame šokti, tad leiskime tam skleistis.

Švelniai tėvystei Rūta atsakė į tris klausimus:

Ką jums asmeniškai reiškia šokti su savo vaiku? Man šokis su vaiku, ypatingai kūdikiu, yra laikas, kuomet du tampa vienu. Tai laikas, kuomet mes kartu kvėpuojame, kartu jaučiame, pasitikime vienas kitu, esame atviri visa savastim. Tai laikas, kuomet esame saugūs ir jautrūs vienas kitam. Šokis su vaiku man reiškia laiką ir būseną, kuomet veikia mūsų sielos, o juk jose ir yra ta pamatinė besąlyginė meilė.

Koks juokingiausias įvykis yra nutikęs per jūsų vedamas pamokas mamoms? Net keista, jog stengiantis prisiminti juokingiausią įvykį, reikėjo nemažai pagalvoti, nors per šokių su kūdikiais užsiėmimus mes juk tiek daug šypsomės ir juokiamės. Tiesa, visa tai kyla daugiausiai iš laimės ir meilės, kuria tiesiog spinduliuoja kiekviena mamos ar tėčio ir vaikelio pora, o ne dėl juokingų nutikimų. O tą kartą buvo taip. Šokant ar tiesiog žaidžiant su mažyliais būna labai smagu nukeliauti į gyvūnų pasaulį ir pavirsti liūtu, varlyte, gandru, bitute ar dar kuo tik sugalvojam. Vis tik vieną kartą, kuomet tėvams pasiūliau prieiti su mažyliais nešioklėse prie veidrodžio ir tapti beždžionėlėmis, kurios juk ir savo kalbą turi, visi taip susikuklino, jog mano beždžionė tapo garsiausia ir išraiškingiausia. Nors toks vedančiojo vaidmuo yra visiškai normalus, tačiau būtent tą vienintelį kartą, pasirodžiau taip juokingai, jog prisimename iki šiol. Jeigu kas nors turite sunkumų dėl per siauros savo komforto zonos, patapkite gyvūnu viešoje vietoje. Šokiai su vaikais tikrai gali išlaisvinti 

Kokie trys žodžiai geriausiai atspindėtų jūsų santykį su motinyste? Dabar tai būtų: Priėmimas, Paleidimas, Augimas. Ir tuo pačiu tai yra niekaip neatsiejama nuo besąlyginės meilės ir „čia ir dabar“. To „čia ir dabar“ man taip trūksta šiandieniniame pasaulyje, jog auginant vaikus man tai yra vienas iš didesnių iššūkių. Todėl taip būna gera, kuomet šokis leidžia kūnu, mintimis ir siela pabūti tame „čia ir dabar“ ne tik su savo vaiku, o ir su savimi.

***

Ačiū Rūtai ir skaičiusiems.

Pagalvojau, kaip gražu – mamos/tėčio ir vaiko pora, bendras ritmas. Taip ir žygiuokim per šį lietingą rudenį – savo gražioje poroje, šokio judesiais.

Muzikinio albumo apžvalga ir interviu su jo autore Ilona Papečkyte

Muzikinio albumo apžvalga ir interviu su jo autore Ilona Papečkyte

Ne taip jau paprasta atrasti gražios lietuviškos muzikos vaikams, tad noriu pristatyti vieną mūsų mėgstamą albumą.

Tai kūrėjos, muzikos ir dailės terapeutės Ilonos Papečkytės muzikinis rinkinys „Čiuku čiuku traukinukas“, sudarytas iš subtiliai melodingų, šmaikščių, neilgų dainelių. Jose apdainuojamas vaiką traukiantis vaizdų ir garsų pasaulis: traukinys, dramblys, žirafa, krokodilas, žirgeliai, skėtis, sūpuoklės, laikrodis su gegute, virdulys, troleibusas, cirkas ir kitos labai svarbios temos.

Dar metų neturintys ir nekalbantys klausytojai gali dainuoti kartu, nes dainelėse gausu garsažodžių kaip „a-a-a“, „šu šu šu“, „tapu tapu tap“ ir pan. Užliūliuoja autorės balsas ir daugybė gyvų pritariančių instrumentų. Vyresni vaikai, išmokę daineles, vėliau gali dainuoti patys, pasinaudodami instrumentuotėmis. Albumą išleido leidykla „Nieko rimto“. Įsigyti galite parduotuvėse, knygynuose ar internetu.

Pakalbinta Švelnios tėvystės, Ilona atsakė į tris klausimus:

Kas labiausiai įkvepia kurti muziką vaikams? Mane rašyti vaikams įkvėpė  patys mano į pasaulį atėję vaikai – dukrytės Elena ir Marija, ir nuostabiausioji Lietuvos poetų, rašančių vaikams, poezija. Vėliau prisidėjo ir sutikti gyvenimo kelyje nuostabūs vaikai, kuriuos tėveliai atvedė į mano įkurtą ir vadovaujamą ,,Vaikų ir jaunimo dainos teatrą“.

Koks juokingiausias įvykis, kurį atsimenate iš savo koncertų vaikams? Gal smagiausias atvejis, kai pakvietus vaikus ant scenos, pradėjo lipti visi vaikai.

Ką patartumėte tėvams, norintiems paskatinti vaikų kūrybiškumą? Svarbiausia, vaikų nekritikuoti, iš jų nesijuokti, padrąsinti.

***
Muzikuokite su savo vaikais!