Miegok… Ryt tikrai bus nauja dienelė.

Miegok… Ryt tikrai bus nauja dienelė.

Besilaukdama pirmojo vaiko apgalvojau daug klausimų, bet apie miegą mąsčiau kaip apie savaime suprantamą dalyką. Kas čia gali būti sunkaus? Pavargai, atsigulei ir užmigai, – man taip atrodė.

Kaip viskas klostėsi iš tiesų? Reikėjo įdėti nemažai pastangų migdant ir abu su vyru priėmėme faktą: kūdikiams dažnai reikia papildomos pagalbos, kad užmigtų. Pavyzdžiui, antrąjį gyvenimo mėnesį vyresnėlę naktimis migdžiau sau ant pilvo, nes tik taip nurimdavo jos pilvo skausmai ir mergytė giliai įmigdavo. Bandymai padėti į lovelę nueidavo šuniui ant uodegos, tačiau prie manęs ji jautėsi saugiai ir visi gerai išsimiegodavome. Atsimenu vienos pažįstamos, kuri laukėsi tuo pat metu kaip ir aš, mintis apie tai, kad savo vaiko tikrai nesups, per daug neims ant rankų, iškart migdys atskirai, kad nepriprastų. Man tai atrodė labai keista. Norėjosi iščiūčiuot tiek, kiek tik vaikui reikia. Laikas bėgo ir vėliau kūdikį ilgai migdžiau šalia savęs, prabudusią pamaitindavau gulėdama šonu ir toliau parpdavome. Nujunkius ji užmigdavo apkabinta, glostoma, su knygelių ar lopšinių pagalba. Buvo etapas, kai prašė delne laikyti jos pėdą. Dabar jai dveji su puse – jau senokai išmiega visą naktį, o jei paryčiais pabunda, tyliai įsiropščia į mūsų lovą ir prisiglaudus miega toliau.

Kalbant apie vyresnėlę, pagrindinė mūsų problema yra ne miego stygius, bet tai, kad migdymas ilgai užtrunka. Tas ilgai – apie 40 min. kaskart, įskaitant ir pietų miegą. Iš psichologijos studijų žinau, kad kryptinga vaiko savireguliacija išsivysto apie 4-5 gyvenimo metus. Tada iš jo galima tikėtis sąmoningos jausmų kontrolės, kaip ir sugebėjimo pačiam atsipalaiduoti: sugalvoti ir „išjungti“ susidomėjimo pasauliu režimą. Aktyvesniems, jautresniems aplinkos stimulams vaikams tas persijungimas iš simpatinės į parasimpatinę nervų sistemą nelengvas. Atrodo, vis reikia patikinti: „nurimk, miegok, ryt tikrai bus nauja dienelė“. Ir šis laikas yra išbandymas mano kantrybei.

Šalia turiu ir kitą pavyzdį – savo jaunėlę. Laikomės iš esmės to paties migdymo ritualo kaip ir su vyresniąja:

  • maudynės,
  • masažas levandų aliejuku,
  • pienas, kol vyresnėlei skaitau pasaką ir dainuoju lopšines.

Po to man pavyksta prisnūdusią mažąją paguldyti į lopšį. Jai nereikia būti įmigusiai – guli, ramiai klapsi akimis, pasukioja galvą ir užmiega pati. Maitinant ji iki galo neįminga, atrodo, taip ir laukia savo atskiro guolio. Paprastai ji išmiega neatsikėlusi iki ~6 val. ryto, o pavalgiusi dar nusnaudžia šalia.

Vienam vaikui, kad nurimtų, reikia glaudaus sąlyčio, kitam – kaip tik atsitraukimo nuo to sąlyčio. Ir tada ėmiau galvoti, kad tėvų įgūdžių formavimas savo vaikuose yra pervertintas. Vaikai gimsta su savo temperamentu, savo poreikiais, savo medžiagų apykaita ar neurologinėmis ypatybėmis. Taip, galima vaikus išdresuoti. Mano vyras, padirbęs vaikų reanimacijoje sako, kad prispausti bėdos, prirakinti prie lovos, vaikai neturi miego problemų. Taip pat ir vaikų namuose mažyliai, kurių niekas prabudusių nepasups, to ir nesitiki. Tačiau besiformuojančiai vaiko sąmonei, jo giluminiam saugumo jausmui būtina žinoti, kad jo poreikiai yra svarbūs. Tikiu, kad didžiausia tėvų užduotis ir yra pažinti savo vaiką, suprasti jo poreikį ir to paisyti. Tad kraštutinius polius atstovaujantys miego ir kitų vaiko raidos sričių specialistai nuskriaudžia priešingų poreikių poliaus vaikus. Vienas nurims tik miegodamas šalia mamos, o kitas taip tik prasčiau išsimiegos ir nukentės jo miego kokybė.

Ką patarčiau tėvams?

• Aklai neklausyti miego specialistų, labiau klausyti savo širdies. 

• Racionaliai vertinti vaiko siunčiamus ženklus. Visada mažo vaiko verkimą priimti už gryną pinigą.

• Domėtis, rinkti informaciją, kalbėtis su įvairių pažiūrų tėvais ir specialistais, bet nepulti visko iš eilės taikyti. Stengtis nuosekliai atrasti, kas tiktų jūsų situacijoje.

• Švelniai improvizuoti. Jei ilgai gyvenate problemoje, vis bandykite kažką pakeisti, tačiau švelniai, po truputį.

O štai čia keli man mieli šaltiniai, kur galima pasisemti informacijos apie miego klausimus:

• Neurologės, miego specialistės ir dviejų vaikų mamos tinklaraštis: www.meskosmiegas.lt

• Apie žindomų vaikų miego specifiką: http://www.zindymas.lt/paskaita-zindomu-kudikiu-miegas

• Išsami santrauka apie kūdikių miegą pirmaisiais metais: https://www.samoningosmamos.lt/mamu-straipsnis/pirmuju-menesio-kudikio-miegas-auksiniai-patarimai-tevams/

• Pozityvios tėvystės šalininkės gražus aprašymas kaip švelniai pereiti nuo vienų prie kitų migdymo metodų: http://m.tavovaikas.lt/vaikas/article.php?id=76096083

• Švelnios tėvystės principų kupinas vadovėlis apie miegą: http://www.tytoalba.lt/ramaus-miego-knyga