Chin le Duc nuotr./unsplash.com

Likus porai savaičių iki 6 mėn. mano Liucijai atėjo šaukšto stadija ir patys įdomiausi objektai pasaulyje pasidarė šaukštai iš šaukšteliai. Kad ir kokia neganda beištiktų, gavus šį daiktą jos širdis išsyk suminkštėdavo. Pastebėjau, kad ji labai susidomėjusi stebi valgančius šeimos narius. Kaip tik šiuo metu Liucija pradėjo tvirtai sėdėti kėdutėje. Tai apsvarsčiusi nusprendžiau, kad jau atėjo laikas primaitinimui kietu maistu. Ta proga sugalvojau aprašyti, kokiais principais vadovaujuosi. Čia svarbu paminėti, kad nesu vaikų gydytoja, gastroenterologė ar dietologė, o mano aprašomi dalykai yra tik asmeninės patirties ir perskaitytos informacijos sintezė. Vertinkite kritiškai.

Jei vaiko svoris auga gerai, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja išimtinai žindyti kūdikį iki pusės metų. Iki šio amžiaus kūdikių žarnynas nebrandus, tad gryni maisto produktai gali lengviau iššaukti alergijas. Pavyzdžiui, Liucijai diegliukai tęsėsi iki 5 mėn., tad nenorėjau dar labiau apsunkinti jos pilvelio darbo, o svoris labai gerai augo vien nuo pieno. Juk tai lengviausiai pasisavinamas maistas kūdikiui – keliauja tiesiai į šlaunelių minkštumą. Dar viena rimta priežastis, kodėl nenorėjau skubėti su papildomu maistu buvo ta, kad savo ankstesnės ir aplinkinių šeimų patirties mačiau, kaip pradėję valgyti kietą maistą vaikai ima daugiau sirgti. Kai vaikas suvalgo daug košės, jis savaime suvalgo mažiau pieno, tad gauna ir mažiau antikūnų, kurie yra jo iš mamos pasiskolintas imunitetas.

Nuo ko pradėti primaitinimą kietu maistu?

Taigi apie šeštąjį mėnesį Liucijai pasidarė labai neramu, kad visi aplinkui valgo, ji ėmė skaičiuoti mūsų kąsnius ir atėjo laikas susipažinti su skonių pasauliu. Primaitinimą pradėjau nuo daržovių, kadangi mūsų šalyje būtent jos yra pediatrų siūlomos primaitinimo pradžiai. Net ir vidury žiemos mamos ar močiutės turi pasitaupę lietuviškų bulvių, morkų, moliūgų ar cukinijų. Bet kuri iš šių daržovių puikiai tinka pradžiai. Pirmiausia Liucijai pasiūliau bulvę, bet šiai žiaukčiojant ir raukantis buvo pasakyta “kitas”. Antrą dieną daviau šaukštelį morkos.

Kiekiai ir normos

Bet kokį naują produktą yra siūloma įvedinėti nuo 1 a. š., kasdien normą dvigubinant. Tai reikalinga norint pirmomis dienomis patikrinti, ar maisto produktas nealergizuoja. 1-2 dienas davus vaikui šį nedidelį kiekį, galima ramia širdimi duoti vis daugiau. Vėliau normos, kiek vaikas turėtų suvalgyti, aš nei su pirmagime, nei dabar neskaičiuoju – valgyti duodu tiek, kiek vaikas nori. Jei vaikas suka galvytę į šalį, sučiaupia lūpas, spjauna, purškia maistą, reiškia, jis sotus. Man įstrigo gyd. gastroenterologo V. Urbono mintis išsakyta vienoje paskaitoje, kad Lietuvoje ir pasaulyje daug daugiau problemų kelia vaikų antsvoris. Vaikai žino, kiek jiems reikia maisto. Per prievartą ar pernelyg įtikinėjant siūlomas maistas kuria netinkamus valgymo įpročius ir didina antsvorio riziką ateityje.

Maitinimo laikas ir žindymas

Svarbu atrasti tinkamą maitinimo laiką, kad visas procesas būtų sklandus. Vaikas neturi būti pervargęs ar labai išalkęs, kad susipažinti su maistu jam būtų ramu. Pati pirmą primaitinimo mėnesį prieš kietą maistą truputį pažindau. Tada leidžiu ragauti. Po valgymo dar pažindau. Su pirmagime žindymus kaskart po maisto išlaikiau beveik iki 1 m., vėliau jie natūraliai retėjo.

Produktų įvedimas

Per mėnesį įvedu vieną pagrindinę produktų grupę. 6 mėn. siūlau daržoves, 7 mėn. – kruopas,  8 mėn. – mėsą. Paraleliai pradedu siūlyti vaisus kaip užkandį. Lentelėje surašiau produktų, kuriuos žadu įvesti, planą ir eiliškumą.

Daržoves verdu garuose (elektriniame garpuodyje) arba paprastai, tada sublenderiuoju pakankamai skystos masės. Kruopas pradžioje perku sumaltas, pvz. “Mamuko”, vėliau siūlau kruopų dribsnius, kuriuos valgo visa šeima. Vaisius ir uogas, jei ne sezono metas, duodu šaldytas, kaip užkandį ar prie kruopų košės.

Įvesdama naują produktą jo nepradedu iškart maišyti su kitais į košelę ar tyrelę, kad vaikas pajaustų ir pažintų atskirą to produkto skonį. Pavyzdžiui, įgudusiai ragauti morkos Liucijai atskirai pasiūliau moliūgo, kitą dieną jau sumaišiau morką ir moliūgą.

6 mėn. Morka Bulvė Moliūgas Cukinija Špinatai  

 

DARŽOVĖS

 

 

 

7 mėn. Kopūstas

 

Burokėlis Ankštinės daržovės Brokolis Kalafioras Saldi bulvė
6 mėn.

 

Obuolys (garintas arba nuplikytas) Bananas         VASIAI IR UOGOS
7 mėn. Slyvos Kriaušės Avokadai Mėlynės Avietės  

 

8 mėn. Braškės Šilauogės Mangai Vyšnios    
7 mėn. Grikiai Avižos Kukurūzų kr. Ryžiai Spelta kviečiai Soros KRUOPOS
8 mėn. Kuskusas Miežiai Bolivinė balanda Perlinės kruopos Makaronai Manai
8 mėn. Triušiena Kalakutiena Vištiena Jautiena Kiauliena Kt. MĖSA
8-9 mėn. Jūrinė lydeka Upėtakis Lašiša Menkė Kt.   ŽUVIS
11-12 mėn. Jogurtas Kefyras Sviestas Varškė Pienas Grietinė PIENO PRODUKTAI

 

6 mėn. Aliejai           KITI PRODUKTAI
8 mėn. Kiaušinis          

Valgymas yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Neatimkime šio malonumo iš savo vaikų, valgymą versdami prievole.

Skanių, vaišingų, spalvingų, jaukių šv. Kalėdų. Jau tuoj!

%d bloggers like this: